Marek Pietrachowicz

Czy Raiana jest dorosła?

Kilku Czytelników wyraziło swoje zdziwienie dojrzałością (również - seksualną!) Raiany, pomimo jej tak młodego wieku (15 latek). Wyjaśniam, że w wieku VIII-IX (niech mnie historycy poprawią) oczekiwana długość życia nie przekraczała 50 lat, a najczęściej nie dożywano 40. Rany i uszkodzenia ciała od ciężkiej fizycznej pracy - a nie tylko choroby - wywierały swoje potężne piętno nad strukturą wiekowo-psychiczną społeczeństwa, zwłaszcza wolnych Celtów. Trzeba było dojrzewać znacznie szybciej niż obecnie, a i nie było tak wielu współczesnych przeszkadzajek w rozwoju i okrzepnięciu.

Raiana w wieku 15 lat ma już 1/3 albo i połowę życia za sobą! To był idealny czas za rozglądaniem się za mężem i rodziną. A że przy okazji jest fetyszystką - bynajmniej jej tego nie bronię. Zresztą, w średniowieczu - tym paganes, nie wielkomiejskim - nikt nie przywiązywał tak szalonej negatywnej konotacji do seksualności. A szczególnie w świecie celtyckim była ona mile widziana. Podziwiającego piękne kobiety świętego Patryka przeciwstawmy świętemu Augustynowi z jego mrocznym ascetyzmem (szkoda, że Kościół poszedł w jego ślady). Kto nie wierzy, niech czyta Tomasa Cahilla "jak Irlandczycy Ocalili Cywilizację".
awatar
anonimowy

9 maj 2016  o  01:27

Fajnie, że Pan to wyjaśnił Panie Marku.
Oczywiście dziewczynka jest fizycznie dojrzała płciowo około 11-13 roku życia.
Jeśli w ogóle brać to za jakikolwiek kamień milowy w dojrzewanie seksualnym człowieka.
Niemniej dojrzałość psychiczna do podejmowania w pełni świadomych aktów seksualnych kształtuje się dłużej.
Stąd obecne prawodawstwo polskie, które kryminalizuje akty seksualne z osobami poniżej 15 roku życia.
Nie czytałem i obawiam się, że w najbliższym czasie nie przeczytam proponowanej przez Pana książki, więc z chęcią prosiłbym o jakieś
cytaty z niej ilustrujące Pańskie tezy.
Pytanie też czy środowisko i otoczenie społeczne opisywanego przez Pana Świata rzeczywiście zmuszało do szybkiego dojrzewania w sposób
pozwalający na świadomy rozwój czy było raczej brutalnym światem, w którym kto się nie przystosuje to zginie (albo będzie cierpiał), również
w aspekcie seksualnym?

pozdrawiam,
Tomek ;)

12 maj 2016  o  03:02

Szanowny Panie Tomku,

Przykład pierwszy z brzegu - co więcej, młodszy o kilkaset lat, a zatem i kilkaset lat rozwoju medycyny i wydłużania się średniej wieku ludzkiego:
Jadwiga (święta) Andegaweńska, czyli nasza królowa Jadwiga, lepiej znana jako żona Władysława Jagiełły, urodziła się ok. 1374. W 1384 przyjechała z Węgier do Polski i objęła tron Polski (stała się Królem Polski) w wieku 10 lat. W 1386, a zatem, gdy Jadwiga miała 12 lat, wzięła ślub z Jagiełłą, co uczyniło go Królem Polski w jej miejsce.

Jej jedyna córka, Elżbieta Bonifacja, przychodzi na świat w roku 1399, czyli wtedy, gdy Jadwiga miała 25 lat. Dosyć późno jak na tamte warunki, ale mówi się, że sprawiła to głównie różnica charakterów, osobowości i kultur małżonków - długo dochodzili do porozumienia ze sobą.

Od 2 do 10000 znaków